Proč s PP
Tady ještě jeden moc pěkný článek, co stojí za přečtení : https://www.ecanis.cz/clanky/o-papiracich-a-bezpapiracich-bez-emoci-_1138.html?fbclid=IwAR2U97md6Hvu-9R5fVv4oIcNH6dFlMQvkOvb9-8_sMwcnEFVSsaK6BZl0pA
Proč pořizovat psa s PP ( průkazem původu)
Je to velmi časté téma různých diskuzí.
Chtěla bych tedy vysvětlit, proč já dávám přednost PP.
Průkaz původu nám dokládá, že náš pes/fenka jsou potomky rodičů stejné rasy a to až do čtvrté generace, které je možné dohledat. ( Kupříkladu v chovné knize daného plemene kde se dopídíte i daleko dál J )
http://retriver.cz/chovpsi/chovfcr.htm
Pejsek s PP není automaticky chovný, je nutno splnit pár nutných předpokladů, aby se chovným stal. Různá plemena mají různá kritéria. FCR je pes s pracovní zkouškou a k chovnosti je nutno doložit exteriérové posudky ze dvou výstav, z čehož jedna musí být vyššího typu ( výstava národní, mezinárodní) se známkou minimálně VD – velmi dobrý a je třeba složit pracovní zkoušku, ve které je přezkoušen aport. Většinou je první zkouškou OVVR – ověření vlohových vlastností retrieverů. Co se zdraví týče, musí pes podstoupit rentgen kyčlí (u RK doporučen i rentgen loktů) zda pes netrpí dysplazií kyčelních ( či loketních ) kloubů. Doporučeno je i vyšetření očí a to jednou ročně u chovného jedince. Další vyšetření jsou bonus a dokládají pečlivost chovatele.
V případě, že si koupíte zaručeně „čistokrevného“ psa bez PP nikdo vám nezaručí, zda se nejedná o příbuzné, nebo dokonce sourozence. PP pak už nikdy není možno "dodělat". Argument, že jeden pes je z Brna a druhý z Chomutova nic neznamená. Při hledání vhodného otce pro naše štěňata jsem narazila i na příbuznost u dovezených jedinců a to byl jeden z Itálie a druhý z Holandska.
PP nám zaručuje, že nám z FCR nevyroste například kokr nebo labrador, nebo cokoliv jiného.
Zárukou zdraví ale PP není, i když rizika spojená s dědičnými chorobami eliminuje na minimum. Zdraví velmi pozitivně, či negativně může ovlivnit nový majitel štěněte.
Do chovu nejsou puštěni agresivní nebo extrémně bázliví jedinci, takže i předpoklad vyrovnané povahy je vyšší než u pejska bez PP.
Cenu štěněte pak ovlivňuje více faktorů, může se ale i lišit podle toho, zda se jedná o potomky zahraničního spojení výstavně a pracovně velmi úspěšných jedinců.
Důležitý je i výběr chovatele, který nabízí nezávaznou návštěvu a doživotní chovatelský servis.
Osobně bych dala přednost chovateli, který má o své odchovy zájem a starost.
PP nikoho nezavazuje absolvovat výstavy nebo pracovní zkoušky, můžete mít jen bezva parťáka nebo mazlíka. Jen by neměl dále krýt, pokud není chovný.
Štěňata s PP procházejí takzvanou kontrolou vrhu, kde se krom zdraví posuzuje i to, zda je fena chovaná v dobrých podmínkách.
(http://www.retriever-klub.cz/klub/16/chovatelsky-rad ) Chovnou se fena i pes mohou stát teprve v 17 měsících a vyřazena je fena z chovu v 8 letech věku, pes může krýt neomezeně, dokud zdraví dovolí. Zabřeznout může fena pouze jednou ročně. To znamená, že chovatelský řád chrání fenu i ze zdravotního hlediska a přestupky a postihy jsou řešeny v rámci klubu. Takovouto ochranou se nechovní, či „bezpapíroví“ jedinci chlubit nemohou. PP tedy zaručuje i jistou kvalitu života rodičů našich štěňat. Kvalitu života nepapírového štěněte lze ohlídat pouze u první generace, k dalším generacím se již není možno dopátrat.
PP dostanou všechna štěňata z vrhu, není to tedy početně omezeno ( neexistuje tedy nic jako "nadpočetné štěně"), zda štěně bude, nebo nebude mít PP. PP dostanou dokonce i štěňata s vylučující vadou, jen je pak nebude možno zařadit do chovu. Pokud tedy chovatel chová v souladu s chovatelským řádem, není možné, že by štěně nemělo PP, pokud jsou jeho rodiče řádně uchovněni.
Pokud nehledáte pejska s PP, dejte šanci některému z útulku. Zaměstnanci Vám jistě s výberem pomohou, znají povahu svých svěřenců a vy si tak můžete domů odvést kamaráda, který Vám bude vděčný po zbytek života. Koupí nepapírových štěňat, zaručeně "čistokrevných" podporujete množitele.
Markéta Špičková